Internet spristupnuje mnozstvo informacii z firiem, kniznic, univerzit na celom svete. Umoznuje sice pristup, ale casto neviem, kde sa tieto informacie nachadzaju. Najcastejsia otazka, ktoru si kladu zaciatocnici aj skuseni pouzivatelia Internetu je: "Tusim, ze informacie, ktore hladam su niekde tu, ale ako ich najst?"
Pre tento ucel vzniklo viacero WWW servrov, ktore pomahaju vyhladavat informacie na Internete. Tieto servre udrziavaju obrovske databazy umoznujuce vyhladavat informacie pomocou klucovych slov a roznych kriterii. Okrem vyhladavacich servrov existuju aj tzv. katalogy, v ktorych su informacie roztriedene podla oblasti. Zoznam vyhladavacich servrov a adresarov mozem ziskat aj priamo pomocou programu Netscape (pozri cast Ake dalsie informacie mozem ziskat? ).
Najvacsi vyhladavaci server (marec 1996) je LYCOS. Jeho HTTP adresa je http://lycos.cs.cmu.edu/. Uz z adresy je mozne vycitat, ze tento server vznikol na pode znamej Carnegie Mellon University v USA. Server automaticky udrziava a inovuje databazu pomocou patentovaneho algoritmu povodne vyvinuteho pre strojovy preklad. Kazdy vlastnik WWW stranky moze "nahlasit" vytvorenie stranky LYCOS-u a tento zaradi stranku (aj so strankami, na ktore tato stranka odkazuje) do svojej databazy.
LYCOS okrem vyhladavania poskytuje taktiez katalog A2Z a sluzbu Point a New2Net.
Uvodna stranka LYCOS-u (http://lycos cs cmu .edu/ ) mi spristupni vsetky sluzby, ktore LYCOS ponuka. Stranka obsahuje vela grafiky, preto ak je prenos pomaly, zakazem prenos obrazkov (pozri Ako mozem ovladat prenos obrazkov? ).
Na uvodnej stranke mozem zadat do vstupneho pola slova, ktore ma obsahovat hladany dokument. Ak zadam viac slov, LYCOS bude hladat dokumenty, ktore obsahuju aspon jedno z tychto slov. Ked stlacim ENTER , alebo kliknem na tlacidlo Search
, moja poziadavka sa odosle do LYCOS-u a tam sa spracuje. LYCOS vrati vysledky vo forme WWW stranky. LYCOS hodnoti, s akou pravdepodobnostou splna kazdy vysledok moje poziadavky a vysledky usporiada podla tychto pravdepodobnosti. Naraz odosle prvych 10 vysledkov, poslanie dalsich je mozne si vyziadat.
Mechanizmus opisany vyssie pouziva LYCOS standardne, je preddefinovany. Ak chcem menit sposob vyhladavania, sledujem odkaz Enhance your search na uvodnej stranke, alebo priamo napisem adresu
Zobrazi sa mi stranka, ktora obsahuje nasledovny formular:
Do pola oznaceneho ako Query opat napisem slova, ktore chcem hladat. V riadku oznacenom Search Options mozem menit parametre vyhladavania. V riadku Display Options mozem ovplyvnit tvar, v akom LYCOS posiela vysledky.
Standardne LYCOS najde vsetky dokumenty, ktore obsahuju aspon jedno zadane slovo (ignoruje slova dlzky 3 a menej). Tomu zodpoveda moznost match any term (OR) v polozke Search options . Niekedy vsak chcem najst dokumenty, ktore obsahuju vsetky zadane slova. V takom pripade vyberiem z combo-boxu (cast okna s textom a tlacidlom so sipkou dole) kliknutim na sipku v pravej casti pola moznost match all terms (AND) . LYCOS najde iba tie dokumenty, ktore obsahuju vsetky zadane slova, tieto vsak nemusia byt v zadanom poradi. Ostavajuce moznosti match 2 terms, match 3 terms atd. je mozne pouzit v specialnych pripadoch. Priklad ich pouzitia najdem v informacnej casti dostupnej z LYCOS-u.
Druhy sposob ovplyvnuje mnozstvo najdenych informacii. Pri volbe loose search (preddefinovana) dostanem viac dokumentov, ale nemusia presne vystihovat moj zamer. Tato moznost je vhodna ked zacinam vyhladavat, vtedy chcem prezriet co najviac dokumentov. Ak chcem ohranicit vyhladavanie iba na dokumenty s vysokou pravdepodobnostou, zvolim v pravom combo-boxe (cast okna s textom a tlacidlom so sipkou dole) moznost strong match . Pocet najdenych dokumentov bude znacne mensi, co je dolezite najma ak som pripojeny cez modem. Okrem tychto dvoch extremov mozeme zvolit niektoru z ostavajucich moznosti.
V Display Options mozem nastavit pocet vysledkov odoslanych na jeden krat od 10 do 40. LYCOS stale najde vsetky vysledky, iba mi ich posiela v stanovenom pocte. Okrem poctu mozem zmenit aj formu vysledkov. Moznost standard results vrati pre kazdy najdeny dokument jeho URL adresu, cislo reprezentujuce pravdepodobnost s akou vyhovuje mojim poziadavkam, abstrakt dokumentu. Ak zvolim detailed results okrem predchadzajucich informacii dostanem aj zoznam slov, ktore sa zhodovali so slovami z mojej poziadavky (dolezite pri vyhladavani typu AND) a dalsie informacie. Summary results zobrazi iba zoznam URL adries a pravdepodobnost pre najdene dokumenty.
A2Z je vyhladavacia sluzba firmy Lycos Inc., na ktoru sa dostanem z hlavnej stranky LYCOS-u. Od predchadzajucej sa lisi sposobom, akym mozem ziskat pozadovane informacie. Na rozdiel od vyhladavania podla kluca A2Z funguje ako hierarchicky adresar (ako ziskat zoznam adresarov v Netscape je popisane v casti Ake dalsie informacie mozem ziskat? ). Obrazok na nasledujucej strane ukazuje uvodnu stranku adresara so zaujmovymi oblastami. Na vrchnej urovni su definovane zaujmove oblasti ako Arts & Humanities, Business & Investing, Computers, Education, Entertainment & Leisure, Health & Medicine , atd. Ked vyberiem niektoru z tychto oblasti, ziskam pre nu jemnejsie delenie. Pre Health & Medicine dostanem napriklad Family Medicine, Human Sexuality, Medical Research, Professional Medicine , atd. Na spodnej urovni dostanem rozsiahly dokument (pre Profesional Medicine niekolko desiatok stran - podla velkosti stranky) obsahujuci linky na najvyznamnejsie miesta z danej oblasti spolu s ich kratkym popisom. Tento zoznam ma zvycajne na zaciatku zobrazenu abecedu, podla ktorej mozem skocit priamo na cast zacinajucu prislusnym pismenom.