ELM - elektronicka posta

(J.Csonto)

Ako startujem a ukoncim program ELM?

Program volam z UNIXU prikazom elm. Na obrazovke sa objavi vypis obsahu zakladneho foldra (suboru, tvoreneho doslymi, pripadne aj archivovanymi postami).

Pracu s programom ukoncim stlacenim klavesy q. Pri standardnom nastaveni system vyziada potvrdenie preddefinovanych cinnosti: vymaz post, oznacenych D, a uchovanie precitanych post v zakladnom foldri.



Ake zasady by som mal dodrziavat pri elektronickej korespondencii?

V zaujme efektivnej prace s elektronickou postou by som sa mal riadit nasledujucimi zasadami:
  • v polozke Subject uvadzam vystizne o co ide v danej poste
  • text pisem strucne a vecne (podla moznosti menej ako plnu obrazovku)
  • pri odpovedi zasadne ponecham cast povodnej posty - ale iba tolko, aby bolo jasne na co reagujem
  • pouzivam skratky a symboly (pozri odsek Ako sa mozem symbolicky a strucne vyjadrit?)
  • ked mam moznost pouzivat diakritiku v poste na svojom stroji, uplatnim ju iba v pripade, ked som si isty, ze aj adresat ma tuto moznost.

    Ako sa mozem symbolicky a strucne vyjadrit?

    Svoje pocity mozem vyjadrit pomocou tzv. emociogramov. Z nich najcastejsie pouzivane su tieto:
    :-) vesely usmev
    ;-) potmehudsky usmev
    :-I indiferentny usmev
    :-( kysly usmev
    :-c som skutocne nestastny
    :-x posielam pusu
    :-X posielam VELKU pusu
    Zauzivane su aj rozne akronymy:
    BTW By The Way - mimochodom
    FYI For Your Information - pre vasu informaciu
    ASAP As Soon As Possible - co mozno najskor
    IMHO In My Humble Opinion - podla mojho skromneho nazoru
    IOW In Other Words - inymi slovami
    NRN No Reply Necessary - nie je nutna odpoved
    RSVP Repondez, S'il Vous Plait - prosim odpovedzte
    TIA Thanks In Advance - vopred dakujem
    IAE In Any Event - v kazdom pripade
    SNAFU Situation Normal, All FU - normalny stav, vsetko je ako po 25.2.48 :-)

    Ako sa mozem pohybovat po foldri?

    Sipkami hore / dole (resp. klavesami k / j) sa posuvam o jednu postu v danom smere. Posty, oznacene D sa pritom preskakuju. Ked sa chcem predsa len nastavit na takto oznacenu postu, pouzijem na posuvanie hore / dole velke pismena K / J. Posun na prvu / poslednu postu dosiahnem pomocou klaves = / *. Na pozadovanu postu sa mozem nastavit aj zadanim jej poradoveho cisla. Posun na dalsiu / predoslu 'stranku' dosiahnem pomocou klaves + / - alebo aj sipkami vpravo / vlavo. Pri tychto 'rychlych' posunoch je vhodne mat nastavenu volbu movepage = ON (default je OFF), inak sice vidim prislusnu cast foldra, ale nedojde k zmene navolenia posty (blizsie informacie o nastaveni volieb najdem v Ako mozem zmenit volby ELM (subor elmrc)?).

    Ako odpoviem na doslu postu?

    Ked chcem odpovedat na doslu postu, nastavim sa na nu a navolim r)eply. Vypise sa adresa odosielatela v polozke To:, ktoru si vzdy preverim. Je to dolezite najma ked komunikujem s diskusnym klubom (blizsie v Ktore zasady by som mal dodrziavat ako ucastnik klubu?) alebo pri odpovedi na 'posunutu' postu (blizsie v Mozem 'posunut' doslu postu aj dalsiemu adresatovi?). Sucasne je mi ponuknuty povodny obsah polozky Subject:, (pred ktory sa automaticky vlozi RE:) a moznost vlozit do odpovede text povodnej posty. Nastavenim volby autocopy = ON sa text povodnej posty vklada do editora odpovede automaticky (blizsie informacie o nastaveni volieb najdem v Ako mozem zmenit volby priamo v ELM?). Je vyhodne nechat podstatne casti povodneho textu v odpovedi, aby adresatovi bolo jasne, na co vlastne odpovedam. Pred kazdy riadok povodneho textu vlozi ELM znak > a jednu medzeru. Tento znak mozem zmenit volbu v subore elmrc, standardne je nastavene:
    prefix = >_ (podciarnik reprezentuje medzeru)
    Ked v subore elmrc zadam volbu:
    attribution = Podla nazoru %s :
    potom sa v mojej odpovedi pred text povodnej posty odosielatela xy vlozi riadok:
    Podla nazoru xy :
    Ked som dostal postu, urcenu viacerym adresatom, potom pouzijem na odpoved r)eply v pripade, ze chcem odpovedat iba odosielatelovi, alebo g)roup v pripade, ze chcem, aby moju odpoved dostali aj ostatni adresati povodnej posty.

    POZOR !!! Ked odpovedam na prispevok v diskusnom klube pomocou r)eply, odpoved ide obvykle vsetkym clenom klubu (zavisi to od nastavenia, ktore zvolil spravca klubu pri jeho zriadovani; o skutocnom adresatovi dostavam informaciu v polozke To: v pravom dolnom rohu obrazovky). Ked teda pouzijem r)eply a v polozke To: sa objavi ina adresa, nez na ktoru chcem poslat svoju odpoved, potom po vyskoku z editora navolim pred s)end najprv h)eaders a v nom vo volbe T)o: nahradim rucne adresu klubu adresou povodneho odosielatela alebo naopak.


    Co urobit, ked mi bola vratena posta kvoli zlej adrese?

    Ked odoslem postu na zlu (neexistujucu adresu), vrati sa mi ako nedorucena (ked sa vedla oznacenia N novej posty objavi aj pismeno M, signalizuje to, ze je v tzv. MIME formate). Svoj omyl napravim najjednoduchsie tak, ze sa na tuto postu nastavim (bez jej citania) a zadam f)orward. Na otazku Edit outgoing message: odpoviem n, zadam polozky To: a Subject:, ovsem namiesto ponuknuteho s)end zadam e)dit, vymazem prebytocne informacie (skopirovanu hlavicku, pripadny dvojity podpis, atd.) a po vyskoku z editora zadam s)end.

    Ako prenesiem obsah nejakej posty do editora odosielanej posty?

    Pri odpovedi pomocou r)eply mam moznost zaradit obsah povodnej posty do editora, v ktorom pripravujem odpoved, pozri Ako odpoviem na doslu postu?. Ked vsak potrebujem dostat obsah nejakej posty do posty urcenej inemu adresatovi, urobim to pomocou f)orward. V tomto pripade mam aj moznost zbavit sa oznacenia odpovede (obvykle je to znak > a medzera na zaciatku riadku) a to tak, ze na otazku Edit outgoing message: odpoviem n, zadam polozky To: a Subject:, ovsem namiesto ponuknuteho s)end zadam e)dit.

    Inou moznostou je pouzit sluzbu readmsg odskokom z editora do UNIX-u. Ked pripravujem textnovej posty v JOE, potom zadam na pozadovanom mieste textu nacitavaciu sekvencii Ctrl-KR a na vyzvu zadam namiesto mena suboru prikaz:

    !readmsg -n
    ktory vlozi do textu obsah aktualnej posty. Ked som predtym v aktualnom foldri oznacil stlacenim klavesy t jednu, ci viac post tag-om (objavi sa pri nich znak +), potom vyssie uvedenym sposobom vlozim do textu obsah oznacenych post.

    Ked potrebujem zaradovat nejaky usek textu castejsie do odosielanej posty, ulozim ho do suboru a nacitavam ho do posty prikazom editora (v pripade editora JOE je to sekvencia Ctrl-KR ). Ked ukladam postu do suboru pomocou s)ave alebo C)opy, musim mat na pamati, ze posta sa uklada aj s hlavickou (o ktoru obvykle nestojim a musim ju dodatocne vyeditovat) a ze ak zadam meno uz existujuceho suboru (foldra), posta sa pripoji k jeho povodnemu obsahu (to sa moze hodit pri spajani obsahu viacerych post). Ked chcem ulozit do suboru iba obsah jednej posty (bez hlavicky), nastavim sa na pozadovanu postu a zadam prikaz (jedna sa o odskok do UNIX-u):

    !readmsg -n > meno_suboru
    Ked som predtym v aktualnom foldri oznacil stlacenim klavesy t jednu, ci viac post tag-om (objavi sa pri nich znak +), potom uvedenym sposobom ulozim do suboru obsah oznacenych post (bez hlaviciek).

    Ako zrusim chybne kroky pri praci s ELM?

    Ked omylom zacnem nejaku cinnost v ELM (stlacenim inej klavesy, nez som mal v umysle), mam obvykle moznost prerusit tuto cinnost 'odklepnutim' prazdneho obsahu niektorej nasledujucej ponuky (ak nie je prazdna, vymazem ju naraz stlacenim Ctrl-u, alebo po znakoch pomocou Backspace ).

    Poslednou moznostou, ako zabranit odoslaniu posty, je namiesto s)ave zadat f)orget. Posta sa neodosle, ale obsah editora sa zachova a je ponuknuty na opatovne pouzitie pri nasledujucom navoleni m)ail alebo f)orward.


    Ako potlacim 'zbytocne' ponuky a dotazy?

    Pracu s ELM som si urychlil nasledujucimi zmenami volieb (pozri blizsie
    Ako mozem zmenit volby ELM (subor elmrc)?):
    askcc = OFF (neponuka mi Cc:, teda adresu, kam poslat kopiu)
    alwaysdelete = ON (vymaz post, oznacenych D)
    ask = OFF (pri zmene foldra a pred vyskokom z ELM si nepyta potvrdenie preddefinovanych cinnosti: vymaz post, oznacenych D a uchovanie precitanych post v zakladnom foldri)

    Ako efektivne archivovat svoju korespondenciu?

    Respektujem predovsetkym skutocnost, ze priestor na disku je vzacny, a preto systematicky cistim vsetky foldre. Postu, ktoru chcem dlhodobo archivovat si stiahnem na svoje PC, ci na disketu.

    Ako archivovat prijatu postu?

    Pri standardnom nastaveni ponuka ELM pri zmene foldra a pred vyskokom z ELM ukladanie precitanej posty do foldra =received. Ked chcem ukladat doslu postu v prehladnejsej forme, nastavim v subore elmrc (pozri blizsie Ako mozem zmenit volby ELM (subor elmrc)?) nasledujuce hodnoty:

    savename = ON ( ukladaj podla mien )
    ask = OFF ( system sa zbytocne nepyta, co ma robit s postou)

    Vdaka tomu pre s)ave a C)opy dostanem ponuknute mena foldrov podla adresy odosielatela. Ked po uvedenych volbach stlacim klavesu >, ELM mi ponukne folder =received. Je vhodne mat samostatne foldre pre partnerov, s ktorymi vediem castu a dolezitu korespondenciu. Tieto foldre sa vytvoria automaticky po prikaze ulozenia (su v "~Mail") ked ho nezmenim.

    Ked chcem ulozit do suboru iba obsah jednej posty (bez hlavicky), nastavim sa na pozadovanu postu a zadam prikaz (jedna sa o odskok do UNIX- u):

    !readmsg -n > meno_suboru

    Nakolko som pohodlny, urobil som si pre tento ucel v UNIX-e skript.

    Ako archivovat odoslanu postu?

    Ked chcem automaticky ukladat aj kopie odoslanej posty, nastavim v subore elmrc (pozri blizsie Ako mozem zmenit volby ELM (subor elmrc)?) nasledujuce hodnoty:

    copy = ON ( ukladaj odoslanu postu )
    forcename = OFF ( zabrani vytvaraniu novych foldrov )
    savename = ON ( ukladaj podla mien )
    ask = OFF ( system sa zbytocne nepyta, co ma robit s postou)

    Odoslana posta sa bude ukladat vytriedena do existujucich foldrov a zvysok do foldra =sent. Je vhodne mat samostatne foldre pre partnerov, s ktorymi vediem castu a dolezitu korespondenciu.

    Automaticke ukladanie odosielanej posty si vyzaduje sustavne cistenie rychle sa plniacich foldrov. Preto pouzijem radsej volbu copy = OFF a ukladam selektivne iba dolezitejsie posty navolenim c)opy pred odoslanim pomocou s)end.

    Ked za uvodnym textom odosielanej posty nasleduje napriklad zdrojovy text nejakeho programu,alebo iny relativne dlhy text, ktory nechcem archivovat, potom dam pred tento usek riadok, obsahujuci iba [nosave]. Tento riadok sa z odoslanej posty vypusti a do =sent sa ulozi iba cast posty pred tymto riadkom.

    Ako sa prepnem na iny folder?

    Medzi foldrami sa prepinam pomocou c)hange. Foldre v podkatalogu Mail zacinaju = (skratkove meno pre podkatalog Mail). Ked zadam *= ELM vypise existujuce foldre v podkatalogu Mail.Zakladny folder ma meno !, =received ma skratkove meno >, =sent zase <. Zadanim @alias sa dostanem do foldra, prisluchajuceho uvedenemu alias-u (v tomto pripade nie je potrebne uvadzat rovnitko !!). Ked nezadam ziadne meno, vratim sa do aktualneho foldra.

    Ako je zotriedena posta vo foldroch?

    Nastavenim volby sortby v elmrc (blizsie informacie o nastaveni volieb najdem v Ako mozem zmenit volby ELM (subor elmrc)?) si mozem nastavit kriterium podla ktoreho sa mi zotriedi posta vo foldroch:

    from podla odosielatela
    lines od najkratsej po najdlhsiu
    received podla casu prijmu (prva je 'najstarsia' dosla posta)
    sent podla casu odoslania
    status najprv surne, potom s akciami, nove, oznacene (tagged) a nakoniec urcene na vymaz
    subject podla subjektu

    Ked chcem zmenit triedenie na opacne, potom pred prislusnu hodnotu volby predradim Reverse (napr. sortby = Reverse sent ) ELM akceptuje aj volby typu sortby = Reverse-sent. V tomto pripade je prvou 'najcerstvejsia' posta.

    Ako mozem vytlacit postu?

    Aj ked ELM ponuka moznost tlace, jedna sa o tlacenie na zariadeni pocitaca, na ktorom pouzivam ELM (ten je obvykle dost vzdialeny od miesta, odkial s ELM pracujem), preto je tento postup nevhodny.

    Jedna moznost je ulozit postu do samostatneho suboru pomocou s)ave alebo C)opy, pricom ponuknute meno foldra nahradim pozadovanym menom suboru. Tento potom prenesiem na svoje PC pomocou FTP a tam vytlacim. Je mozne prenasat pomocou FTP aj cely folder s kompletnou korespondenciou s jednym partnerom. Pri ukladani posty do foldra aj do samostatneho suboru sa spolu s obsahom posty uklada aj hlavicka, ktoru obvykle nechcem tlacit, a preto ju predtym vyeditujem.

    Vacsinou pouzivam ELM cez NCSA TELNET (pozri TELNET - vzdialeny terminal), ktory mi ponuka pre neprilis dlhe posty pohodlnejsi postup: po stlaceni Alt-D sa cely obsah aktualnej obrazovky pridava na koniec suboru na disku mojho PC (meno suboru, a cesta k nemu su nastavene pri konfigurovani TELNET-u). Aj v tomto pripade pred tlacou na PC vyeditujem nepotrebne pomocne informacie.

    Ako mozem automaticky triedit doslu postu?

    Nastavenim filtra (v odseku Ako mozem pouzivat filter na doslu postu? su uvedene dalsie moznosti filtra) mam moznost predpisat pre doslu postu rozne automaticke manipulacie v zavislosti na jej charaktere. Svoje poziadavky formulujem pomocou pravidiel, napr.:
       if (from = "otrava") then delete
       if (subject contains "dipl") then save "~/diplomky"
    ulozenych v subore filter-rules v podkatalogu .elm mojho domovskeho katalogu. Vdaka tymto pravidlam:

  • posta odosielatela otrava sa automaticky zrusi
  • posta, v ktorej subject-e sa nachadza retazec dipl, sa ulozi do foldra diplomky v mojom domovskom katalogu (takto ulozena posta sa neoznaci pismenom N ako nova).

    Okrem toho musim aj presmerovat dochadzajucu postu do filtra vytvorenim suboru .forward v mojom domovskom katalogu s obsahom

    "|/usr/local/bin/filter -q"

    Mozem presmerovat postu?

    Mozem presmerovat dochadzajucu postu na iny stroj?

    Ked dostavam postu na viacerych strojoch (napr. vah, hron, ccsun) a chcem preberat postu iba na jednom z nich (napr. na ccsun), potom vytvorim vo svojom domovskom katalogu na vsetkych strojoch (s vynimkou cieloveho, napr. na vah, hron) subory .forward, ktore obsahuju adresu cieloveho stroja (napr. ccsun.tuke.sk). Tato zmena sa tyka celej prijimanej korespondencie.

    Mozem presmerovat odpovede na moju postu inemu adresatovi?

    Ked po vyskoku z editora, namiesto s)end navolim h)eaders, potom mozem zadat volbou R)eply-To: adresu, na ktoru budu dorucene odpovede na moju postu (ked adresat pouzije volbu r)eply). Po zmene hlavicky posty ju odoslem volbou s)end. Uvedena zmena sa tyka iba tejto jednej posty.

    Mozem 'posunut' doslu postu aj dalsiemu adresatovi?

    Nastavim sa na pozadovanu postu a navolim f)orward. ELM mi ponukne moznost upravit text 'posuvanej' posty a vyziada si adresata. Do tela posty sa vlozi aj cela hlavicka povodnej posty. Na koniec polozky Subject: sa automaticky doplni (fwd). V takto 'posunutej' poste sa v polozke From: objavi moja adresa.

    Ked chcem, aby sa v polozke From: 'posunutej' posty zachovala adresa povodneho odosielatela, pouzijem b)ounce namiesto f)orward.

    Ako presmerovat postu pri ruseni mojho uctu na stroji?

    Moze nastat situacia, ze mi rusia ucet na stroji, na ktory bola adresovana moja posta. Vtedy poziadam administratora, aby zaviedol do prislusnej databazy novu adresu, na ktorej budem odteraz preberat postu. Vdaka tomu nestratim posty odosielatelov, ktorym som este nestihol oznamit zmenu svojej adresy.

    Ako mozem manipulovat s hlavickou posty?

    Mozem upravit ci rozsirit hlavicku odosielanej posty?

    Ked po vyskoku z editora, namiesto s)end navolim h)eaders, potom mozem zmenit jednotlive polozky aktualnej hlavicky. Po zmene hlavicky posty ju odoslem navolenim s)end.

    Ked chcem pripojit na koniec hlavicky kazdej odoslanej posty dalsie polozky, ulozim ich do suboru .elmheaders v svojom domovskom katalogu.

    Mozem oznacit odoslanu postu ako surnu?

    Ked po vyskoku z editora, namiesto s)end navolim h)eaders, potom mozem zadat po volbe P)riority akykolvek text okrem non-urgent a normal. Upravu hlavicky ukoncim klavesou i a postu odoslem volbou s)end. V zakladnom foldri adresata sa pre tuto postu okrem pismena N objavi aj pismeno U, signalizujuce, ze sa jedna o surnu postu. Uvedena uprava vsak ani v najmensom neurychli prenos posty k adresatovi, je iba vyzvou na jej prednostne precitanie.

    Mozem zadat dobu aktualnosti odoslanej posty?

    Ked posta, ktoru posielam, straca za N dni aktualnost, mam to moznost uviest v jej hlavicke. Po vyskoku z editora namiesto ponuknuteho s)end navolim h)eaders, z dalsej ponuky navolim E)xpiration: a zadam udaj N days (N je cele cislo). Po takejto uprave hlavicky posty ju odoslem navolenim s)end. V zakladnom foldri adresata sa pre tuto postu po uplynuti N dni objavi pismeno E, signalizujuce, ze posta stratila aktualnost.

    Mozem potlacit vypis casti hlavicky pri prezerani posty?

    Ked ma pri prezerani posty rusi mnozstvo sluzobnych informacii v jej hlavicke, mam moznost potlacit niektore z nich. Ked je v subore elmrc nastavena volba weed = ON (default), cast tychto informacii je pri prezerani posty potlacena (blizsie informacie o nastaveni volieb najdem v Ako mozem zmenit volby ELM (subor elmrc)?). Dalsie polozky hlavicky mozno potlacit ich uvedenim (medzi uvodzovkami) v argumente volby weedout,napr.:
    weedout =         "Organization:" "Reply-To:" "To:" "Errors-To:"
                          "Originator:" "Sender:" "Precedence:"
                           "Via:" "Return-Receipt-To:"
                          "X-Listserver-Version:" "X-Comment:" "X-
                          Listprocessor-Version:"
                          "X-file:" "X-finfo:" "X-status:" "Priority:" "Cc:"
                          "*end-of-user-headers*"
    Namiesto predposlednych troch riadkov asi staci uviest iba "X-" a mali by byt potlacene vsetky polozky.ktore zacinaju dvojicou znakov v uvodzovkach. Vo 'forwardovanej' poste sa mi nepodarilo potlacit viacero poloziek.

    Ked chcem pri prezerani posty vidiet celu hlavicku, nestlacim po jej navoleni Enter ale navolim h)eaders.


    Co su aliasy?

    Pre casto pouzivanych adresatov, resp. ich skupiny je ucelne nadefinovat tzv. alias-y, ktore v dalsom pouzivam namiesto uplnych adries. Ked je v elmrc nastavena volba names = OFF (default je ON),pri vypisovani sa objavi okrem uplneho mena adresata aj jeho email adresa (blizsie informacie o nastaveni volieb najdem v Ako mozem zmenit volby ELM (subor elmrc)?).

    Ako ulozim alias z doslej posty?

    Ked som dostal postu od niekoho, s kym budem castejsie korespondovat, ulozim jeho adresu tak,zesa nastavim na jeho postu, stlacim dvakrat klavesu a, potom zadam alias (kratky retazec, jednoznacne identifikujuci adresata) a postupne potvrdzujem pomocou Enter ponukane priezvisko, krstne meno, komentar a e- mailovu adresu dotycneho. Nakoniec potvrdim klavesou y zaradenie aliasu. Mozem aj editovat ponukane udaje, ale okrem komentara to nema velmi zmysel.

    Ako vytvorim novy alias?

    Novy alias zadam zvolenim a)lias v niektorom foldri a postupnym zadanim aliasu (je to kratky retazec, jednoznacne identifikujuci adresata), priezviska, krstneho mena, komentara a e-mailovej adresy dotycneho. Nakoniec potvrdim zaradenie aliasu.

    Ako vytvorim skupinovy alias?

    Ked chcem posielat castejsie postu skupine adresatov, priradim jej alias. Pri jeho zadavani postupujem rovnako, ako pri vytvoreni noveho alias-u, len namiesto priezviska uvediem nazov skupiny,krstne meno len odklepnem a ako adresu uvediem postupne adresy clenov skupiny, oddelene ciarkami. Tieto adresy ovsem musia byt jednoduche, t.j. adresy z toho isteho stroja (u nas napr. z ccsun), alebo uz predtym zavedene aliasy. Maximalna dlzka retazca adries je udajne 5120 znakov.

    Kde vsade mozem pouzit alias?

    Pri posielani posty pomocou m)ail, f)orward zo zakladneho foldra namiesto uplnej adresy mozem napisat iba alias. Ked nie som si isty alias-om, potom navolim v hlavnom foldri a)lias a nastavim sa v zozname aliasov na ten, ktory hladam a postu poslem pomocou m)ail. Alias mozno s vyhodou pouzit aj pri prepinani medzi foldrami pomocou c)hange zadanim @alias (v tomto pripade nie je potrebne rovnitko !!).

    Ako mozem editovat alias?

    Aliasy su ulozene v subore aliases.txt v podkatalogu .elm mojho domovskeho katalogu a mozem ho editovat textovym editorom bud priamo v UNIX-e, alebo v ELM v rezime aliasov, po navoleni e)dit. Struktura jedneho riadku moze mat jeden z tvarov:
           alias = priezvisko; krstne, komentar = adresa
           alias = priezvisko; krstne = adresa
           alias = skupina, komentar = adresa1, adresa2, ...., adresan
    Nedodrzanie uvedenej syntaxe sa nekontroluje, ked ju porusim moze dojst k havarii mojho systemu aliasov. Davam preto prednost editovaniu jednotlivych aliasov: v rezime aliasov sa nastavim na ten, ktory chcem editovat a navolim c)hange.

    Ako su zotriedene aliasy?

    Aliasy su standardne zotriedene podla priezviska. Zmenou standardneho nastavenia volby aliassortby = Name v subore elmrc je to mozne zmenit na aliassortby = Alias (blizsie informacie o nastaveni volieb najdem v Ako mozem zmenit volby ELM (subor elmrc)?).

    Ako zaradim do posty svoj podpis?

    V ELM mam moznost automaticky zaradit na koniec kazdej odosielanej posty svoj podpis (standardne zakoncenie posty), pricom podpis moze byt iny pre lokalnu postu (na tom istom stroji, napr. ccsun) a pre ostatnych adresatov. Oba podpisy musia byt ulozene v suboroch, ktorych mena a katalog musim zadat prislusnymi volbami v subore elmrc (blizsie informacie o nastaveni volieb najdem v Ako mozem zmenit volby ELM (subor elmrc)?)napr.:
           localsignature = .elm/kratky
           remotesignature = .elm/dlhsi
    Priklad suboru kratky:
                                                        Zdravi
                                                                Gaston
    
    a suboru dlhsi:
    Julius Csonto       Dept. of Cybernetics & Artificial Intelligence
    tel: 42 95 53574    snailmail: Technical University of Kosice
    fax: 42 95 6330115               Letna 9/B, 041 20 Kosice, Slovakia
                        email:     csonto@ccsun.tuke.sk
    
    Meno suboru dlhsi naznacuje, ze by ani tento podpis nemal byt velmi obsiahly, aby zbytocne nezatazoval linky a nezaberal miesto vo foldroch prijemcov.

    Pred podpis sa automaticky zaradi novy riadok a dve pomlcky. Toto nastavenie mozem zrusit zadanim volby:

    sigdashes = OFF

    Ako mozem vyhladat v poste retazec?

    V ELM mam moznost vyhladat postu, v ktorej sa vyskytuje pozadovany retazec. Hladanie v hlavicke iniciujem stlacenim klavesy / (ked chcem hladat aj v texte posty stlacim este raz /) a zadam pozadovany retazec, ukonceny Enter. Pri hladani sa nerozlisuju velke a male pismena.

    Ako mozem zmenit volby ELM (subor elmrc)?

    Co je v subore elmrc a co je ucelne v nom zmenit?

    Subor elmrc sa nachadza v podkatalogu .elm v mojom domovskom katalogu. Su v nom volby, definujuce cinnost programu ELM. Riadky, zacinajuce znakom # su komentare, program ich ignoruje. V komentaroch su vysvetlene volby a su v nich uvedene aj preddefinovane nastavenia. V menach volieb,ani v ich nastaveniach sa nerozlisuju male/velke pismena. Ked subor elmrc neexistuje, navolim v ELM o)ptions a stlacim klavesu > (vytvori subor) a potom klavesu i (sposobi navrat do foldra).

    Ako mozem zmenit volby priamo v ELM?

    Chovanie ELM mozem ovplyvnit nastavenim mnozstva volieb. Niektore z nich mozem nastavit interaktivne navolenim o)ptions. Ponuka volieb k interaktivnej zmene je dana hodnotou volby configoptions, ktorej default je
    configoptions = ^cdefsopyv_am_un
    kde ^ znamena, ze hlavicka
    -- ELM Options Editor --
    je v prvom riadku (inak je na konci), podciarniky oznacuju prazdne riadky a jednotlivym pismenam prisluchaju nasledujuce volby:
    A)rrow cursor        : OFF    (ked ON namiesto inverzie oznaci postu --> )
    B)order on copy      : >_     (oznacenie povodneho textu v odpovedi)
    C)alendar file       : /home/ELF/KKUI/csonto/calendar                                
    D)isplay mail using  : builtin+
    E)ditor (primary)    : /usr/local/joe    (volba editora posty)
    F)older directory    : /home/ELF/KKUI/csonto/Mail                            
    H)old sent message   : ON                (ukladanie odoslanej posty)
    J) reply editor      : /usr/local/joe    
    K) pause after pager : ON                
    A(l)ias Sorting      : Name         (podla coho sa triedia aliasy)
    M)enu display        : ON           (zobrazenie napovede zapnute)
    N)ames only          : OFF          (skrateny vypis aliasov)
    O)utbound mail saved : =sent        (folder odosielanej posty)
    P)rint mail using    : /bin/cat %s | /bin/lp  (kde sa tlaci)
    R)eply copies msg    : OFF      (neuklada text povodnej posty do odpovede)
    S)orting criteria    : Sent         (triedi sa v poradi odoslania)
    T)ext editor (~e)    : /usr/local/emacs
    U)ser level          : Intermediate      (ovplyvni podrobnost napovede)
    V)isual Editor (~v)  : /usr/local/joe    
    Z) signature dashes  : OFF         (chcem NL a dve pomlcky pred podpisom?)
    Y)our full name      : Krstne Priezvisko                      
    W)ant Cc: prompt     : OFF      (ponuka adresy pre kopiu odoslanej posty)
    
    Zmenu urobim navolenim pismen pred zatvorkou, medzernik prepina medzi ponukanymi moznostami, Enter potvrdi volbu. Stlacenim klavesy i sa vratim do zakladneho foldra. Upravy ostanu v platnosti iba do opustenia ELM. Ak ich chcem udrzat natrvalo, stlacim po ukonceni uprav este pred klavesou i klavesu > (save), vdaka comu sa prepise subor elmrc (ak este neexistuje, tak sa vytvori). Vacsinu zaujimavych volieb je podla mojho nazoru jednoduchsie nastavit priamo v subore elmrc pomocou textoveho editora. Zmeny pomocou menu su vyhodne u tych volieb, ktorych hodnoty musia byt z danej mnoziny klucovych slov (tie su v menu priamo ponukane). Podrobnosti o jednotlivych volbach mozu najst zaujemcovia napriklad na GOPHER-i ccsun.tuke.sk.

    Ako mozem pouzivat kalendar?

    Subor calendar mozem doplnat, ak sa vo foldri nastavim na postu, v ktorej je jeden alebo viac jednoriadkovych datumovych odkazov tvaru:
    -> 2/16 katedrovy seminar
    a stlacim klavesu <. Povinna je sipka -> na zaciatku riadku a datum v US oznaceni, napr. 12/16 znamena 16.december - potom nasleduje lubovolny text do konca riadku. Mozne su aj datumy typu Dec.16 a december 16. Plati aj hviezdickova konvencia: * 6 znamena siesteho v kazdom mesiaci.

    Subor calendar sa vytvori automaticky pri prvej aplikacii uvedeneho postupu. Mozem ho editovat textovym editorom (napr. doplnat si svoje vlastne terminy, mazat neaktualne, atd.). Do suboru calendar sa uz ukladaju informacie tvaru:

    2/16 katedrovy seminar.

    Program calendar volany z UNIX-u vypise vsetky akcie zo suboru calendar pre aktualny a nasledujuci den. Dal som si toto volanie do svojho suboru .login a vypis dostanem po kazdom prihlaseni sa.


    Co urobit, ked idem na dovolenku?

    Ked viem, ze dlhsie nebudem citat postu, mozem zavolat z UNIX-u:
    vacation start
    Ti, co mi v tej dobe poslu nejaku postu dostanu odkaz, ktoreho text je v subore .vacation.msg (tento subor sa vytvori automaticky v mojom domovskom katalogu pri prvom volani vacation; jeho obsah mozem editovat - aj polozku Subject: aj vlastny text odkazu). Kazdy odosielatel dostane odkaz iba raz. Odkazy sa posielaju iba privatnym odosielatelom a nie servrom diskusnych klubov. Po navrate zrusim tento rezim z UNIX-u prikazom
    vacation stop
    Pozn.1:
    Musim si preverit, ci moj domovsky katalog ma nastavene drwxr-xr-x a ci subor .vacforward (tento subor sa vytvori automaticky v mojom domovskom katalogu pri prvom volani vacation) ma nastavene -rw-r--r-- ; ked nie, nastavim ich z UNIX-u pomocou prikazov
    chmod 755 $HOME
    chmod 644 .vacforward
    Pozn.2:
    Ked som prihlaseny v nejakych diskusnych kluboch, pozastavim svoje clenstvo v nich na dobu svojej nepritomnosti (pozri odsek Ako pozastavim svoju ucast v klube?).

    Mozem zasifrovat text odosielanej posty?

    Ked chcem urobit cast svojej posty necitatelnou pre nepovolanych, vlozim pred tento text riadok s obsahom [encode] a na jeho koniec riadok s obsahom [clear]. Potom zadam a potvrdim systemom vyziadany sifrovaci kluc (retazec max. 8 znakov). Ten je potrebne zadat aj pri citani zasifrovaneho textu (teda adresat ho musi poznat, resp. musi poznat gen. Lorenca :-) ).

    Mozem poslat postu s diakritikou?

    Ked mam na mojom PC pripraveny text napriklad vo WordPerfect-e, s diakritikou, atributmi (bold,kurziva, podciarknutie, indexy, ...), prenesiem ho do UNIX-u (kde mam ELM) pomocou FTP (blizsie o tejto sluzbe v FTP - prenos suborov z ineho stroja; musim pouzit binarny mod !!!). Preneseny subor text zakodujem v UNIX-e prikazom:

    uuencode text textn > textp

    Po vyvolani ELM navolim m)ail a prenesiem subor textp do tela posty (napriklad v JOE pomocou Ctrl-KR a naslednym uvedenim mena suboru) a odoslem. Skratena forma odoslania je ( priamo z UNIX-u sobidenim ELM):

    uuencode text textn | mail -s "Subject" adresa

    kde polozku Subject posty dam do uvodzoviek a kde na konci uvediem emailovu adresu (ked na iny stroj,tak uplnu - tu nemozem pouzit alias).

    Prijemca moze ulozit zakodovanu postu pomocou s)ave do suboru napriklad s menom textd a ten potom po vyskoku z ELM dekodovat v UNIX-e prikazom:

    uudecode textd

    vysledkom coho je subor textn, ktoreho obsah je zhodny s povodnym suborom text. Adresat si ho prenesie na svoje PC zase pomocou FTP (bin !!!).

    Prijemca ma moznost dekodovat postu aj priamo z ELM, ked si pre nu navoli | (pipe) a po vyzve zada uudecode. Vysledkom je priamo subor textn.


    Mozem posielat postou aj binarne subory?

    Postupom, uvedenym v
    Mozem poslat postu s diakritikou? mozem posielat prostrednictvom ELM aj kratsie binarne subory (obvykle do 64 kB). Pre dlhsie subory davam prednost pouzitiu FTP.

    Ako mozem pouzivat filter na doslu postu?

    Ked pouzivam aj filter na doslu postu,musim pred zadanim vacation start premenovat subor .forward a po vacation start obnovit jeho povodne meno.

    Nastavenim filtra mam moznost predpisat pre doslu postu rozne automaticke manipulacie v zavislosti na jej charaktere. Svoje poziadavky formulujem pomocou pravidiel napr.:

           if (from = "otrava") then delete
           if (subject contains "dipl") then save "~/diplomky"
           if (lines > 20 and sender contains "kkui-l") then save "~/kkui"
    ulozenych v subore filter-rules v podkatalogu .elm mojho domovskeho katalogu. Vdaka tymto pravidlam:
  • posta odosielatela otrava sa automaticky zrusi
  • posta, v ktorej subject-e sa nachadza retazec dipl sa ulozi do foldra diplomky v mojom domovskom katalogu
  • posta z klubu kkui-l, dlhsia ako 20 riadkov sa ulozi do foldra kkui v mojom domovskom katalogu,

    Pre jednu postu sa vykona vzdy iba jedno pravidlo (prve v poradi), ktoreho podmienka bola splnena. Musim preto dobre zvazit poradie pravidiel. Pravidla maju vseobecny tvar:

    if ( <podmienka> ) then <akcia>

    pricom

    
           <podmienka>            ::= lines <relacia> <cislo> |
                                  <zahlavie> contains <retazec>
           <zahlavie>             ::= subject | from | to | sender
           <relacia>      ::=   >  |  <  |  >=  |  <=  |  !=  |  =
           <retazec>      ::= "<postupnost znakov>"
           <akcia>        ::=     delete | save "folder" | savecopy "folder" |
                                  forward "adresa" | forwardc "adresa" | leave |
                                  execute "prikaz"| executec "prikaz"
    
    Relacia contains znamena, ze retazec (2. argument) je obsiahnuty v zahlavi (prvy argument). Prikaz leave prepusta postu do zakladneho foldra (ako keby sa nefiltrovalo), copy, resp. c na konci mien akcii znamena, ze okrem predpisaneho spracovania posty sa tato ulozi aj do zakladneho foldra. Akcie execute a executec umoznuju vykonat nejaky prikaz UNIX-u, resp. nejaky skript. Podmienka moze byt aj zlozena, tvorena konjunkciou ciastkovych podmienok (logicka spojka and ), pricom podmienky (resp. ciastkove podmienky) mozu byt aj negovane (unarny operator not ). V prikazoch a menach foldrov mozem pouzit aj makra:
     %d   den v mesiaci       %D   den v tyzdni (0-6)         %h      hodina
     %m   mesiac (1-12)       %r   navratova adresa posty     %s      subject
     %y   rok (dvojcislie)    %t   aktualny cas (HH:MM)       %S     RE:subjekt
    
    napriklad vdaka pravidlu:
    if (sender contains "kkui-l") then save "kkui.%d.%m"
    sa posta z klubu kkui-l uklada kazdy den do ineho foldra, napr. 1.4 do foldra kkui.1.4. Formalnu spravnost pravidiel si mozem preverit v UNIX-e prikazom:
    filter -r
    Prehlad o cinnosti filtra sa uklada do suborov filterlog a filtersum v mojom podkatalogu .elm, ktorych obsah mozno z UNIX-u vyuzit prikazmi:
    filter -s prehlad o pocte pouziti jednotlivych pravidiel
    filter -S podrobny prehlad o cinnosti filtra
    filter -c vymaz obsahu suboru filterlog
    Okrem vytvorenia suboru .elm/filter-rules musim aj presmerovat dochadzajucu postu do filtra vytvorenim suboru .forward v mojom domovskom katalogu s obsahom
    "|/usr/local/bin/filter"
    Ked chcem potlacit ukladanie informacii do suboru filterlog, pouzijem kluc q:
    "|/usr/local/bin/filter -q"
    a ked chcem, aby sa chybove hlasenia o cinnosti filtra ukladali do suboru /tmp/meno.filter, pouzijem kluc -o:
    "|/usr/local/bin/filter -o /tmp/meno.filter"
    Pozn.:
    1. Ked pouzivam filter a chcem pouzit aj vacation,musim predtym uvedeny subor .forward odstranit alebo premenovat.
    2. Ked ukladam doslu postu pomocou filtra do ineho foldra, nez je zakladny, uz sa neoznaci pismenom N ako nova.

    Ako mozem pracovat s formularmi?

    ELM ma specializovany mechanizmus na spracovanie formularov. Pismeno F pri vypise obsahu foldra oznacuje, ze posta obsahuje formular. Jedna sa o ELM izmus, teda vsetci zucastneni musia pouzivat ELM!!

    Ako vyplnim formular?

    Ked zistim, ze dosla posta obsahuje formular (vo vypise obsahu foldra sa vedla N objavi aj F ), navolim r)eply: postupne sa mi objavuju jednotlive polozky formulara, podciarnikmi je vyznacena maximalna dlzka obsahu polozky. Zadanie jednej polozky ukoncim pomocou Enter. Ked je moznost zadat viacriadkovy obsah polozky, som na to upozorneny zvlastnou poznamkou. Zadavanie viacriadkovej polozky ukoncim bodkou na novom riadku.

    Ako navrhnem formular?

    Nastavim v subore elmrc volbu forms = ON (blizsie informacie o nastaveni volieb najdem v Ako mozem zmenit volby ELM (subor elmrc)?).Po navoleni m)ail v editore navrhnem formular tak, ze za menom kazdej polozky dam dvojbodku a tolko medzier, kolko znakov moze obsahovat obsah tejto polozky. Na jednom riadku moze byt aj viac poloziek, musim ale pocitat s tym, ze pri vyplnovani formulara budu uvadzane polozky po riadkoch. Ked obsah polozky moze byt aj viacriadkovy, uvediem dvojbodku az na prvej pozicii nasledujuceho riadku.

    Po vyskoku z editora navolim najprv m)ake form a az potom s)end.