LISTSERVER - diskusne kluby

(J.Csonto)

Co su diskusne kluby a ake su typy klubov?

Diskusne kluby (mailing lists) su nadstavbou elektronickej posty. Sluzia na komunikaciu skupiny ucastnikov zaujimajucich sa o danu temu. Vsetci ucastnici dostavaju prispevky zasielane do klubu.Ich reakcie na tieto prispevky, resp. ich vlastne prispevky su zase rozosielane ostatnym ucastnikom klubu.

Niektore kluby su moderovane, t.j. spravca klubu rediguje prispevky ucastnikov. Vacsina klubov vsak rozposiela prispevky a odozvy na ne automaticky, bez akejkolvek redakcie.

Existuje viacero typov listservrov, spravujucich diskusne kluby. Tento FAQ sa tyka dvoch najcastejsich listservrov, ktorych autormi su Kotsikonas a Thomas. Prvy typ listservra je u nas castejsie pouzivany (je aj na ccsun a hron ), druhy poskytuje bohatsiu skalu sluzieb (pracuje sice v sieti Bitnet, ale ako ucastnik klubu mozem v dalsom opisane sluzby vyuzivat aj z Internet-u). V kazdej odpovedi su najprv uvedene informacie pre listserver podla Kotsikonasa a za nim informacie pre listserver podla Thomasa.

Povinne casti prikazov, posielanych na listserver podla Thomasa, budu v dalsom pisane velkymi pismenami. V skutocnosti listservre nerozlisuju velke a male pismena. Ked je teda v opise uvedeny napriklad prikaz REView, potom v skutocnosti bud prikazy REVIEW, review, REV, rev, REView, Review, REVi, atd. rovnocenne.



Ktore zasady by som mal dodrziavat ako ucastnik klubu?

V zaujme efektivnej cinnosti diskusneho klubu by som sa mal riadit okrem zasad, uvedenych pri ELM aj nasledujucimi zasadami:
  • do klubu posielam iba posty, tykajuce sa vacsiny ucastnikov (pre podmnoziny pouzivam skupinove aliasy, napr. vedenie, doktoranti, atd.)
  • v Subject-e uvadzam vystizne o co ide v danej poste, aby ju ti, ktorych sa to predsa len netyka, mohli vyradit bez prezerania
  • odpoved na doslu postu z klubu adresujem odosielatelovi a nie do klubu (odosielatel zhromazdi reakcie a ak je to potrebne, tak suhrnne zverejni); reakciu adresujem do klubu iba v pripade, ze tema diskusie je zavazna a vyzaduje viacere 'iteracie' mam k nej co podstatne povedat
  • prikazy pre listserver zadavam v tele posty, ktoru posielam listservru a nie priamo do klubu
  • pri odpovedi zasadne ponecham cast povodnej posty - ale iba tolko, aby bolo jasne na co reagujem;ked sa zapajam do retazca odoziev na nejaky prispevok, ponecham dosledne iba to, na co reagujem: bud z povodneho prispevku alebo z nejakej konkretnej odozvy
  • ked sa pomylim (napr. poslem sukromnu postu do klubu, ci prikaz do klubu namiesto listservru),neospravedlnujem sa za to, usetrim ostatnych dalsej zbytocnej posty
  • ked taketo faux-pas spacha iny ucastnik klubu, neposielam ironicke ani dobre myslene rady do celeho klubu (nanajvys ho poucim/podpichnem v sukromnej poste)
  • ked dlhsie nebudem prezerat postu (dovolenka, sluzobna cesta bez pristupu k e-poste), pozastavim svoje clenstvo v kluboch (pozri Ako pozastavim svoju ucast v klube?)
  • aj ked mam moznost pouzivat diakritiku na svojom stroji, do diskusneho klubu posielam zasadne prispevky bez diakritiky, usetrim tak mnohym clenom klubu problemy s citanim mojich prispevkov

    Ako poslem prikaz listservru?

    Prikaz zadavam v tele posty, ktoru posielam listservru a nie priamo do klubu, pricom na Subject-e nezalezi. Mozem poslat v jednej poste aj viac prikazov, kazdy na novom riadku. Okrem nich nema posta obsahovat dalsi text (napr. podpis). Nerozlisuju sa male/velke pismena. V pripade Kotsikonasa je mozne ukoncit postupnost prikazov prikazom END - zvysok posty listserver ignoruje (je to rychlejsie, ako mazat automaticky zaradeny podpis).
    Pozn.:
    Niektore specialne typy listservrov pozaduju zadavanie prikazov v Subject-e a obsah posty ignoruju.

    Ako sa prihlasim do diskusneho klubu?

    Poslem na listserver prikaz
    SUBSCRIBE <klub> <Priezvisko>
    alebo prikaz
    SUBSCRIBE <klub> <Meno> <Priezvisko>
    resp. v pripade Thomasa
    SUBscribe <klub> <Meno> <Priezvisko>
    moju adresu si listserver zisti z posty, v ktorej mu svoju 'prihlasku' posielam. V privatnych kluboch o mojom zaradeni rozhoduje spravca klubu. Po akceptovani mojej prihlasky dostanem o tom spravu z listservra, obvykle spolu s informaciou o klube, o zasadach cinnosti v nom a o zakladnych prikazoch, ktore mozem posielat listservru. Niektore kluby vygeneruju heslo a vyzvu ma, aby som si ho zmenil. Obvykle sa nic nestane, ked takuto vyzvu ignorujem, heslo sluzi spravidla iba na pristup k chranenym archivom a to aj tak musim dohodnut individualne so spravcom klubu.

    Ked neviem, na akej adrese je spravovany klub, do ktoreho sa chcem prihlasit, mozem poslat svoju prihlasku na listserv@listserv.net, ktory ju presmeruje na spravnu adresu.


    Ako poslem prispevok do klubu?

    Postupujem ako pri odosielani akejkolvek inej posty s tym, ze na vyzvu To: zadam adresu klubu (nie listservra, ktory klub obhospodaruje). Snazim sa dodrzat zasady, uvedene v Ktore zasady by som mal dodrziavat ako ucastnik klubu?.

    Ako poslem reakciu na nejaky prispevok?

    Postupujem v podstate rovnako ako pri odpovedi na beznu postu. Pri odpovedi na prispevok sa nastavim nan a navolim r)eply. Vypise sa adresa odosielatela v polozke To:, ktoru si preverim. Vzdy zvazim, ci svoju reakciu adresujem autorovi prispevku, alebo vsetkym ucastnikom klubu. Moze sa stat,zechcem vyuzit moznosti odpovede pomocou r)eply (ponuka vlozit do odpovede cast povodneho textu, ponuka povodneho obsahu polozky Subject: s 'predponou' Re:To: sa neobjavi pozadovana adresa. V tom pripade mozem zmenit adresu tesne pred odoslanim (po vyskoku z editora) tak,ze najprv navolim h)eaders, potom opravim adresu a nakoniec odoslem postu pomocou s)end. Snazim sa drzat zasad, uvedenych v Ktore zasady by som mal dodrziavat ako ucastnik klubu?.

    Ako sa odhlasim z diskusneho klubu?

    Poslem na listserver prikaz:

    SIGNOFF <klub>

    Ked chcem iba pozastavit svoje clenstvo (napr. na dobu nepritomnosti), nie je potrebne odhlasovat sa zklubu (pozri otazku Ako pozastavim svoju ucast v klube?). V pripade Thomasa mozem tento prikaz pouzit aj s argumentom * (odhlasim sa naraz zo vsetkych klubov na danom listservri) alebo NETWIDE (odhlasim sa naraz zo vsetkych klubov na vsetkych listservroch siete).


    Ako sa dozviem zakladne informacie o diskusnom klube?

    Ked poslem na listserver prikaz:
    INFORMATION <klub>
    resp. v pripade Thomasa
    Info <klub>
    dostanem strucnu charakteristiku klubu (ked si spravca klubu dal tu namahu a napisal ju). V pripade Thomasa dostanem naviac zoznam hodnot premennych, ktore urcuju cinnost klubu, medzi inymi napr.:
    Review= Public | Private | Owner
    zoznam ucastnikov pristupny kazdemu / iba ucastnikom /iba spravcovi
    Subscription= Open | By_owner
    prihlasenie volne / cez spravcu klubu
    Reply-to= List | Sender | Both
    odpoved ide do klubu / autorovi / obom
    Notebook= Yes,Weekly|Monthly,size(3000),Public
    prispevky sa archivuju tyzdenne/mesacne alebo ked presiahnu 3000 riadkov a archiv je verene pristupny (subory maju 'typ' LOGrrmmt / LOGrrmm kde rr - dvojcislie roka, mm - dvojcislie mesiaca t je oznacenie mesiaca: A - E, pozri Ako ziskam subory z archivu klubu?)
    Digest= Yes,daily,size(1000)
    je mozne si vyziadat zasielanie prispevkov v davkach denne, alebo ked presiahnu 1000 riadkov
    Default-Options= repro,Digest
    standardne nastavenie volieb
    Newsgroups= xx.yy.zz
    prispevky su pristupne aj v USENET-e
    Owner= sss
    spravca klubu
    Editor= mmm
    moderator klubu

    Ako sa dozviem informacie o pouzitelnych prikazoch?

    Zakladne informacie o pouzitelnych prikazoch ziskam prikazom:
    HELP
    Dostanem zoznam prikazov s kratkym opisom kazdeho z nich (celkove asi 182 riadkov). Podrobnejsie informacie o kazdom prikaze mozem vyziadat z listservra prikazom:
    HELP <prikaz>
    Ked chcem vediet, ktore prikazy vobec existuju, zadam prikaz:
    HELP AKE
    na ktore dostanem odpoved typu:

    Sorry, no help on topic 'AKE' currently available. Help is available on the following topics: approve discard edit fax general get view index information lists listproc live put recipients review release reports run search set statistics subscribe unsubscribe signoff which

    V pripade Thomasa ziskam zoznam moznych prikazov pomocou prikazu:

    Help
    Odpoved bude mat tvar:
     Info       <topic|listname>             Order documentation
     Lists      <Detail|Short|Global>        Get a description of all lists
     SUBscribe  listname <full name>         Subscribe to a list
     SIGNOFF    listname                     Sign off from a list
     REView     listname <options>           Review a list
     Query      listname                     Query your subscription options
     SET        listname  options            Update your subscription options
     INDex      <filelist_name>              Order a list of LISTSERV files
     GET        filename filetype            Order a file from LISTSERV
     REGister   full_name|OFF                Tell LISTSERV about your name
    
    Podrobnejsie informacie o jednotlivych prikazoch ziskam pomocou
    INFO REFcard
    Prikazom
    Info
    ziskam zoznam 'tem', o ktorych mozem dostat podrobnejsie informacie prikazom:
    Info <tema>
    Temy, ktore mozu byt zaujimave aj pre pouzivatela su nasledujuce (dlzka je uvedena v riadkoch, zahrna aj hlavicku, takze mozu byt male odchylky):
    Tema       Subject odpovede    Dlzka  Obsah
    
    REFcard    (LISTSERV REFCARD)  292    Podrobnejsi opis prikazov
    FAQ        (LISTFAQ  MEMO   )  128    Frequently Asked Questions
    PResent    (LISTPRES MEMO   )  414    Uvodne info pre zacinajucich
    GENintro   (LISTSERV MEMO   )  793    Vseobecne informacie o listservri
    KEYwords   (LISTKEYW MEMO   )  450    Opis klucovych slov v listservri
    AFD        (LISTAFD  MEMO   )  513    Opis systemu suborov listservra
    FILEs      (LISTFILE MEMO   )  620    Prikazy pre pracu so subormi listservra
    DATABASE   (LISTDB   MEMO   )  2142   Opis databazovych funkcii listservra
    

    Ako zistim udaje o svojom clenstve v klube?

    Poslem na listserver prikaz
    SET <klub>
    Na ktory dostanem odpoved typu:
        Current settings are:   ADDRESS = MENO
                                MAIL = DIGEST
                                PASSWORD = HESLO
                                CONCEAL = NO
    
    resp. v pripade Thomasa:
    Query <klub>
    Na ktory dostanem odpoved typu:
           Subscription options for Meno Priezvisko <adresa>,
           list MenoKlubu: Ack=No, Mail=Yes, Files=Yes, Repro=Yes,
                           Header=Short, Renewal=Yes, Conceal=No
    V pripade Thomasa tuto informaciu obdrzim aj po kazdej zmene nastavenia niektorej volby. V pripade Kotsikonasa mi po zmene nastavenia volby listserver iba potvrdi tuto zmenu.

    Mozem 'zatajit' svoju ucast v klube?

    Ked nechcem, aby sa ostatni ucastnici klubu mohli dozvediet o mojom clenstve v klube, poslem na listserver prikaz:

    SET <klub> CONCEAL YES (opak dosiahnem argumentom NO)

    resp. v pripade Thomasa

    SET <klub>> CONCEAL (opak dosiahnem argumentom NOCONCEAL)

    Mozem dostavat prispevky z klubu koncentrovane?

    Ked chcem dostavat prispevky z klubu sustredene za urcite obdobie (podla aktivity klubu napr. raz za den, ci raz za tyzden), potom poslem na listserver prikaz
    SET <klub> MAIL DIGEST (opak dosiahnem argumentmi ACK | NOACK)
    resp. v pripade Thomasa
    SET <klub> DIGest (zrusim argumentmi INDex | Mail | NOMail)
    Ked sa uspokojim iba so zasielanim hlaviciek prispevkov, zadam prikaz:
    SET <klub> INDex (zrusim argumentmi DIGest | Mail | NOMail )
    V zadanom cykle (denne, tyzdenne, mesacne) obdrzim postu so zoznamom prispevkov za toto obdobie napriklad v tvare:
                    Subject:  HUMOR Index - 26 Mar 1995 to 27 Mar 1995
                    Index Date  Size Poster and subject
                   ----- ----  ---- ------------------
                    01775 03/27   24 From:  Piotr Pleban <PLEBAN@PLEARN.EDU.PL>
                    Subject: IFC Jokes part 9
                    ......... 
    Casto je sucastou tejto posty aj akysi 'formular' typu:
                    //       JOB
                    Database search DD=Orders
                    //Orders DD *
                    Select * in HUMOR.1775-1820
                    Print<sem napis cisla prispevkov, oddelenych medzerami>1
                    /*
                    //       EOJ
    ktory po vyplneni poslem spat na listserver (nie do klubu!!) - pouzijem teda prikaz f)orward a nie r)eply. Na otazku Edit outgoing message: odpoviem n, zadam v polozke To: adresu listservra, potom iba potvrdim ponuknuty Subject:. Namiesto ponuknuteho s)end zadam e)dit, doplnim do 'formulara' cisla pozadovanych prispevkov a po vyskoku z editora zadam s)end. Text pred // JOB a za // EOJ sa ignoruje.

    Podrobnosti o databazovych sluzbach listservra najdem v odseku Mozem vyhladavat informacie z databaz listservra?.


    Mozem zabranit tomu, aby som dostaval postou svoje vlastne prispevky?

    Ked nechcem, aby mi listserver zasielal moje vlastne prispevky, poslem mu prikaz

    SET <klub> MAIL NOACK (opak dosiahnem argumentom ACK)

    resp. v pripade Thomasa

    SET <klub> NOREPro (opak dosiahnem argumentom REPro)

    Ked v pripade Thomasa nastavim

    SET <klub> ACK

    potom listserver potvrdi rozoslanie mojho prispevku spravou typu:

    Subject:      Message ("Your message dated Mon, 27 Mar 1995 14:45:48...")
    
    Your message dated Mon, 27 Mar 1995 14:45:48 +0200 (MET DST) with subject
    "ssss" has been successfully distributed to the klub-l list (x recipients).
    ktoru lahko identifikujem podla Subjectu, zacinajuceho slovom Message. Niekedy pred touto spravou dostanem inu, v ktorej sa dozviem, ze distribucia mojho prispevku nemoze byt z nejakeho dovodu realizovana ihned. Na nu nie je potrebne reagovat, po case obdrzim spravu o distribucii. Mozem potlacitaj zasielanie tychto potvrdzujucich sprav prikazom:

    SET <klub> NOACK


    Ako pozastavim svoju ucast v klube?

    Ked z dovodov nepritomnosti alebo ineho zaneprazdnenia chcem kratkodobo pozastavit prilev posty z nejakeho klubu, poslem na listserver prikaz:

    SET <klub> MAIL POSTPONE

    Obnovenie prisunu posty z daneho klubu dosiahnem prikazom

    SET <klub> MAIL NOACK (pripadne ACK | DIGEST ako 3.argumentom).

    V pripade Thomasa pozastavim prisun posty prikazom:

    SET <klub> NOMail (obnovim argumentom Mail | DIGest | INDex ).

    Ako zistim zoznam ucastnikov klubu?

    Ked poslem na listserver prikaz
    REVIEW <klub>
    dostanem zoznam 'nezatajenych' ucastnikov klubu (meno a e-mail adresu) ukonceny udajmi o celkovom pocte clenov klubu a o pocte 'nezatajenych' clenov.
    V pripade Thomasa je mozne pouzit tento prikaz aj s volbami:
    REView <klub> <volba>
    kde volby mozu byt nasledovne:
    NOHeader
    posiela sa iba zoznam ucastnikov
    Short
    posielaju sa informacie o klube - ako pre Info klub, pozri Ako sa dozviem zakladne informacie o diskusnom klube?) bez volby posiela sa aj informacia o klube aj so zoznamom ucastnikov
    BY <triediaci kluc>
    zoznam ucastnikov je zotriedeny podla zadaneho kluca: Country, Name, NODeid resp. Userid
    BY (<tk1> <tk2>)
    zoznam je zotriedeny podla viacerych klucov

    Ako ziskam subory z archivu klubu?

    Zakladnu informaciu o vsetkych suboroch ziskam prikazom
    INDEX -ALL
    V odpovedi dostanem napriklad vypis:
    Archive: listproc (path: listproc) -- Files:
       9501 (1 part, 428817 bytes)
       9502 (1 part, 97906 bytes)
    Subarchive: domino (path: journal/domino) -- Files:
       info (1 part, 69 bytes)
       9509 (1 part, 126548 bytes)
       current (1 part, 126548 bytes)
    Informaciu o konkretnom (sub)archive ziskam pomocou prikazu
    INDEX <archiv> alebo INDEX <subarchiv>
    Zaslanie konkretneho suboru z archivu/subarchivu si vyziadam prikazom
    GET <archiv> <subor> alebo GET
    napr.
    GET domino current alebo GET journal/domino current
    Informaciu o suboroch tykajucich sa daneho klubu ziskam v pripade Thomasa pomocou prikazu
    INDex <klub>
    na ktory dostanem napriklad odpoved:
      filename filetype   GET PUT -fm lrecl nrecs   date     time   Remarks
      -------- --------   --- --- --- ----- ----- -------- -------- ---------
      SLOVAK-L LOG9309A   ALL OWN V    156  3213 93/09/07 23:47:49 Beg:1 Sep 93
      SLOVAK-L LOG9309B   ALL OWN V     86  6139 93/09/14 23:10:26 Beg:7 Sep 93
    
    a zaslanie konkretneho suboru si vyziadam pomocou prikazu:
    GET <klub> <typ> (klub/typ su v prvych dvoch stlpcoch vypisu z INDex <klub>)
    napr. GET SLOVAK-L LOG9309B
    Typ suboru sa lisi podla toho, ci sa uklada tyzdenne alebo mesacne : LOGrrmmt resp. LOGrrmm kde rr- dvojcislie roka, mm- dvojcislie mesiaca, t - oznacenie tyzdna: A-E.

    Tieto subory su ovsem velmi rozsiahle, napriklad pre LSTSRV-L (klub pre otazky listservra podla Thomasa) presahuju niekedy aj 10000 riadkov textu. Vyhodnejsie je v tomto pripade pouzit databazove sluzby listservra, napriklad poslat na listserver listserv@searn.sunet.se postu s obsahom:

                    //      JOB Echo=No
                    Database Search DD=Rules
                    //Rules DD  *
                    search  in LSTSRV-L
                    print
                    /*
                    // EOJ
    kde <podmienka> je retazec (alebo niekolko retazcov, oddelenych medzerou). V odpovedi dostanem iba tie posty, archivovane v uvedenej databaze, ktore obsahuju zadany retazec (resp. vsetky zadane retazce). Podrobnosti o databazovych sluzbachlistservra su v odseku Mozem vyhladavat informacie z databaz listservra?.

    Ako ziskam informacie o diskusnych kluboch na danom servri?

    Zadanim prikazu
    LISTS
    ziskam zoznam vsetkych klubov na danom servri, obsahujuci adresu klubu a jeho strucnu charakteristiku.
    V pripade Thomasa pouzijem prikaz:
    Lists <volba>
    kde su mozne nasledujuce volby:
    bez volby
    jednoriadkova strucna informacia o kazdom klube
    Detailed
    podrobne informacie o kazdom klube daneho servra (oko v pripade Info klub, pozri Ako sa dozviem zakladne informacie o diskusnom klube?)
    Global
    jednoriadkove informacie o kazdom znamom klube v sieti (neodporuca sa pouzit, odpoved moze obsahovat cez 10 000 riadkov)
    Global /???
    ako Global, ale iba pre kluby, ktorych meno obsahuje retazec ???

    Na anonymnom FTP servri earn.cvut.cz je v katalogu public.200 subor ig.all. Je v nom rucne udrziavany zoznam diskusnych klubov v sietach INTERNET + EARN/BITNET (jeho rozsah je asi 1 MB).


    Ako zistim, v ktorych kluboch som prihlaseny?

    Ked zadam prikaz

    WHICH

    dostanem odpoved typu:

         meno: You are subscribed to the following lists;
         if none appear, you are not subscribed to any:
         Klub1-L
         Klub2-L
    V pripade Thomasa tento prikaz nie je k dispozicii.

    Mozem vyhladavat informacie z databaz listservra?

    Listservre podla nastavenia mozu archivovat celu korespondenciu klubu a aj ine informacie vo forme databaz. Okrem vyziadania celych suborov postupom, uvedenym v odseku Ako ziskam subory z archivu klubu? umoznuje Thomasov listserver aj domyselnejsie operacie s tymito databazami, predovsetkym vyhladavanie blizsie specifikovanych informacii.

    Ako ziskam prehlad o dostupnych databazach?

    Ked v tele posty, adresovanej priamo listservru zadam prikaz:

    DATABASE LIST

    ziskam zoznam databaz daneho listservra (meno databazy a jej strucnu, jednoriadkovu charakteristiku).

    Ako vyhladam pozadovanu informaciu v databaze?

    Ako ucastnik pracujuci v INTERNET-e nemam moznost interaktivnej komunikacie s databazami listservra, musim sa spokojit so zdlhavejsim davkovym pristupom. Kazdu davku posielam na listserver v tele jednej posty. Pre zakladne cinnosti vystacim so standardnym typom davky v tvare:
                    // JOB
                    Database Search DD=Rules
                    //Rules DD  *
                    <prikaz1>
                    <prikaz2>
                    ....
                    /*
                    // EOJ
    Obsah posty pred a za tymto usekom je ignorovany. V prikazoch, ktore mozem pouzit, sa nerozlisuju velke a male pismena. Pri vseobecnom tvare pravidiel budu velkymi pismenami pisane tie casti klucovych slov, ktore nutne musim napisat pri zadavani prikazu.

    Najdolezitejsim prikazom je prikaz hladania, ktoreho zakladny tvar je nasledovny:

    Search <podmienka> IN <meno DB>
    kde <podmienka> je retazec alebo niekolko retazcov, oddelenych medzerami (medzera je chapana ako konjunkcia, t.j. vyhladaju sa tie zaznamy, ktore obsahuju vsetky uvedene retazce). Hladanie prebieha cez celu databazu, t.j. okrem obsahu kazdej posty sa prehladava aj jej hlavicka. Retazec nesmie obsahovat specialne znaky (ani medzeru); ked to pozadujem, uzavriem retazec medzi apostrofy. Pri tomto sposobe hladania sa nerozlisuju male a velke pismena; ked ich chcem predsa len rozlisit, uzavriem retazec do uvodzoviek. Pri konstrukcii podmienky je mozne pouzit aj operator or pre disjunkciu a not pre negaciu, napr. prikazom:
    search peering (notebook or archiv not re:) in LSTSRV-L
    sa hladaju zaznamy, v ktorych sa vyskytuje retazec peering sucasne bud s retazcom notebook alebo s retazcom archiv, pricom v druhom pripade zaznam nema obsahovat retazec re:.

    Ked chcem zadat rozsiahlu podmienku, pripadne doplnim prikaz o dalsie ohranicenia (pozri Ako mozem zuzit rozsah prehladavania?),moze sa stat, ze prikaz bude velmi dlhy. Ked uvediem na konci riadku ako posledny znak rozdelovnik, dalsi riadok sa bude interpretovat ako pokracovaci.

    V odpovedi na prikaz hladania oznami listserver pocet zaznamov, ktore zadanej podmienke vyhoveli - hits. Ked je pocet tychto zaznamov velmi velky, mozem sprisnit podmienku. O dalsich moznostiach zuzenia rozsahu prehladavania sa dozviem v odseku Ako mozem zuzit rozsah prehladavania?.

    Podrobnejsie informacie o vybratych zaznamoch ziskam prikazom (musi mu predchadzat prikaz hladania):

    Index
    Pre archivy diskusnych klubov dostanem odozvu typu:
           Item #   Date   Time  Recs   Subject
           ------   ----   ----  ----   -------
           000023 86/07/23 16:37   13   list mail journaling
           000025 86/07/24 21:30   11   Re: list mail journaling
           000059 86/08/22 23:24   23   LSVDDFID
    
    Ked ma zaujima blizsie prvy a treti zaznam (posta), ich obsah si vyziadam prikazom (ktoremu musi predchadzat prikaz hladania):
    Print 23 59
    Ked pouzijem prikaz Print bez argumentov, dostanem obsah vsetkych post, najdenych predchadzajucim prikazom Search.

    Ako mozem zuzit rozsah prehladavania?

    Pri hladani vo velkych databazach je riziko, ze zadana vyberova podmienka vygeneruje enormne mnozstvo uspesnych zaznamov a nasledujucim prikazom Index ziskam neunosne rozsiahly vypis.Preto postupujem tak, ze najprv poslem na listserver ibaprikaz Search a vyckam, kolko poskytne zaznamov (hitov). Ked ich je velmi vela, mozem sprisnit podmienky prikazu Search. Prehladnejsie je zaradenie dalsieho prikazu Search, v ktorom uvediem dalsie kriteria vyberu:
    Search * WHERE <kluc> <operator> <retazec>
    kde
    <kluc> = Subject | SEnder
    <operator> = contains | is | does not contain | is not
    Napriklad prikazom:
    search * where subject does not contain "Re:"
    sa spomedzi zaznamov, ktore boli vybrane predchadzajucim prikazom Search, vyberu iba tie, ktorych Subject: neobsahuje retazec Re: (ale moze obsahovat retazec re: ).
    Kriterium vyberu moze byt aj zlozeny logicky vyraz v zatvorke, napr.:
    search * where (subject is "Read!" and sender contains thomas)
    sa spomedzi zaznamov, ktore boli vybrane predchadzajucim prikazom Search, vyberu iba tie, ktorych Subject: tvori retazec Read! a odosielatelom ktorych je Thomas (kluc SEnder obvykle obsahuje e-mailovu adresu odosielatela). Inou moznostou je doplnit prikaz hladania o casove ohranicenie:
    Search <podmienka> IN <menoDB> <casove ohranicenie>
    kde
    <casove ohranicenie> = SINCE <datum> | UNTIL <datum> | FROM <datum> TO <datum>
    kde
    <datum> = TODAY | rr | dd mm | mm-rr | rr-mm-dd | dd-mesiac_menom-rr
    kde dd, mm a rr su dvojciselne vyjadrenia dna, mesiaca a roku pozadovaneho datumu a mesiac_menom je anglicke meno mesiaca, napr. prikazom:
    search notebook in LSTSRV-L from 05-93 to 1 March 94
    vyziadame hladanie retazca notebook v databaze LSTSRV-L medzi zaznamami s datumom od maja 1993 do 1. marca 1994.

    Nakoniec je mozne zuzit rozsah prehladavania aj zadanim poradovych cisiel zaznamov, medzi ktorymi sa ma prehladavat, napr. prikazmi:

    Search <podmienka> IN LSTSRV-L.700-800
    Search <podmienka> IN LSTSRV-L.1000-
    Search <podmienka> IN LSTSRV-L.-1000
    si vyziadam prehladavanie databazy LSTSRV-L medzi polozkami 700 az 800, resp. od / do polozky 1000.

    Uvedene doplnenia prikazu Search mozem aj kombinovat. Ked je prikaz prilis dlhy,rozdelovnikom na konci riadku deklarujem nasledujuci riadok ako pokracovaci, napr.:

        search notebook in LSTSRV-L from 05-93 to 15-June-93 -
        where subject does not contain filelist

    Ako mozem zmenit format vypisu pre prikaz INDEX?

    Pri beznom pouziti prikazu Index dostanem vypis typu:
        Item #   Date   Time  Recs   Subject
        ------   ----   ----  ----   -------
        000023 86/07/23 16:37   13   list mail journaling
        000059 86/08/22 23:24   23   LSVDDFID
    
    Ked ho chcem pozmenit (ine polozky, ine sirky stlpcov, ine hlavicky), mozem to urobit pomocou argumentov tohoto prikazu. Napriklad prikazom:
    index #.8 "Zaznam" date.8 "Datum" sender.25 "Odosielatel" subject.10
    ziskam vypis typu:
        Zaznam   Datum    Odosielatel               SUBJECT
        ------   -----    -----------               -------
        709      87/02/10 ERIC@FRECP11              Vittoria!
        710      87/02/11 REICHETZ@AWIIMC11         Peering 
    Mozem pritom pouzit nasledujuce mena poloziek: DATE, TIME, SEnder, Subject, # (poradove cislo zaznamu) a #RECS pocet riadkov textu v poste.

    Co urobit, ked ma obtazuje rozsah diskusie v klube?

    Nemusim sa hned odhlasit z klubu, existuju aj miernejsie prostriedky:
  • zistim, ci na tu istu temu neexistuje elektronicky casopis (newsgroup); ak ano, odhlasim sa z klubu a sledujem prislusny casopis (blizsie v TIN - pristup k elektronickym casopisom v USENET)
  • presmerujem prispevky do zvlastnych foldrov podla klubu, pripadne podla tem, ci autorov prispevkov (blizsie v Ako mozem automaticky triedit doslu postu? a Ako mozem pouzivat filter na doslu postu?); tieto foldre prezeram iba ked mam cas a chut, inak ich pravidelne mazem
  • nastavim filter na vylucenie prispevkov o mna nezaujimajucich otazkach (zistim z polozky Subject:),resp. na vylucenie prispevkov diskutujuceho, ktory ma irituje Ako mozem automaticky triedit doslu postu? a (blizsie v a Ako mozem pouzivat filter na doslu postu?)
  • pozastavim svoje clenstvo v klube na nejaku dobu (blizsie v Ako pozastavim svoju ucast v klube?)