LYNX - pristup k udajom na WWW

(J.Csonto)

Co je to WWW a hypertext?

WWW (World Wide Web, niekedy oznacovany aj ako W3) je hypertextovo orientovany informacny system. Podstatou hypertextu je, ze hociktore slovo (resp. usek textu) moze byt oznacene ako smernik na iny hypertextovy dokument, v ktorom su uvedene podrobnejsie informacie, tykajuce sa tohoto slova. Aktivaciou daneho smernika (nastavim sa nan sipkami a stlacim klavesu Enter, resp. nastavim sa nan mysou a 'klik'-nem) sa dostanem do zvoleneho dokumentu. V nom su obvykle dalsie smerniky, takze naznaceny proces mozem retazit.

Jedna sa o analogiu krizovych odkazov v texte: ked napr. v kapitole 3.2.4 najdem odkaz pozri kapitolu 3.3.6, potom si mozem najst v texte priamo prislusnu kapitolu a nemusim sa 'vratit' cez 3.2 na uroven 3 a odtial sa zase'vnorit' cez 3.3 na uroven 3.3.6 (ako je tomu napriklad v prisne stromovo orientovanych strukturach, ake pouziva napr. GOPHER).

Citatel sa nemusi zaujimat o to, kde su jednotlive dokumenty ulozene: v skutocnosti su casto ulozene na roznych pocitacoch, resp. su pod spravou inych typov servrov (napr. GOPHER, FTP, a.p.). Naviac sa nemusi vzdy jednat o textove dokumenty, niektore smerniky mozu ukazovat na obrazove, pripadne zvukove informacie. Vzhladom na naznacene multimedialne moznosti sa niekedy hovori v suvislosti s tymito sluzbami aj o hypermediach.



Co je LYNX a ako ho startujem?

Jednym z najpouzivanejsich nastrojov, umoznujucich pristup do WWW, je LYNX.Je to v zasade jednoduchy textovo orientovany system (ma ale moznost symbolicky znazornit zvukove a obrazove dokumenty a preniest ich - oddelene od textu). Jeho vyhodou je, ze pracuje pomerne velmi rychle a vystaci s alfanumerickym terminalom.

Najjednoduchsie ho vyvolam prikazom lynx priamo z UNIX-u. Dostanem sa tak do zakladneho WWW dokumentu pocitaca, na ktorom pracujem. Ked poznam URL dokumentu, alebo aspon servra, ktory ho obhospodaruje, mozem toto URL uviest ako argument prikazu lynx.


Co to je URL?

URL (Uniform Resource Locator) je jednotne oznacenie pre internetovske informacne zdroje. Pomocou neho sa mozem dostat priamo na pozadovany dokument,alebo aspon na server, ktory ho obhospodaruje. URL servrov WWW zacinaju spravidla http: (HyperText Transfer Protocol).
Priklady URL:
http://www.ecrc.de/eclipse/eclipse./html ftp://ccsun.tuke.sk/incoming/kkui/ gopher://gopher.uakom.sk http://www.ecrc.de
URL smerniky su pouzite aj pri tvorbe vlastnych hypertextovych dokumentov pomocou jazyka HTML (HyperText Markup Language). Tieto dokumenty su spravidla v suboroch s priponu .html.

Ako sa pohybujem po dokumentoch?

Po starte programu LYNX mam na obrazovke zakladny dokument. Smerovou sipkou dole / hore sa nastavim na dalsi / predchadzajuci smernik v tomto dokumente. Klavesami PgDn / PgUp sa nastavim na nasledujucu / predoslu stranu (stranou sa chape jedna obrazovka) dokumentu a klavesami End / Home nakoniec / zaciatok celeho dokumentu.

Ked sa nastavim na pozadovany smernik, stlacim sipku vpravo (alebo klavesu Enter) a dostanem na obrazovku dokument, na ktory zvoleny smernik ukazuje. Pomocou sipky vlavo sa vratim do predchadzajuceho dokumentu. Klavesou m sa dostanem priamo naspat do zakladneho dokumentu.

System uklada smerniky na celej trase do dokumentu Lynx History Page a pomocou klavesy Backspace mozem tento dokument dostat na obrazovku. Volbou pozadovaneho smernika v tomto dokumente sa v pripade dlhej trasy viem vratit do niektoreho z predchadzajucich dokumentov jednoduchsie ako opatovnym stlacanim sipky vlavo.

Ked zmenim volbu K)eypad as arrows or Numbered links z Numbers acts as arrows (default) na Links are numbered (pozri Ako mozem zmenit nastavenie volieb LYNX-u? ), potom jednotlive smerniky v texte budu ocislovane (v hranatych zatvorkach) a volbu dokumentu mozem robit aj zadanim cisla pozadovaneho smernika.


Ake informacie mozem ziskat o aktualnom dokumente?

V pravom hornom rohu obrazovky mam meno aktualneho dokumentu (napr. Homepage pre zakladny dokument). Ked dokument zabera viac ako jednu obrazovku,je tam aj informacia o aktualnej pozicii v dokumente, napr. pre tretiu stranu patstrankoveho dokumentu v tvare (p3 of 5).

Po stlaceni klavesy = dostanem na obrazovku informacie o aktualnom dokumente (jeho meno, URL, velkost, spravcu) a o prave navolenom smerniku. Do dokumentu sa vratim bud opatovnym stlacenim klavesy = alebo stlacenim sipky vlavo.

Stlacenim klavesy \ dostanem na obrazovku zdrojovy text dokumentu s riadiacimi prikazmi jazyka HTML. K normalnemu zobrazeniu sa vratim pomocou tej istej klavesy.


Mozem pozastavit prenos informacie zo vzdialeneho zdroja?

Aktivacia nejakeho smernika vyvola prenos dokumentu, na ktory ukazuje. V lavom dolnom rohu obrazovky mozem sledovat cely proces. Najprv sa postupne objavia informacie typu (v priklade je pozadovany dokument na WWW servri, pre FTP, ci GOPHER servre su vypisy analogicke):
       Looking up www.ncsa.uiuc.edu.
       Making HTTP connection to www.ncsa.uiuc.edu.
       HTTP request sent; waiting for response.
O samotnom procese prenosu dokumentu ma informuju vypisy typu:
Read 4608 of 11395 bytes of data. alebo Transferred 2101 bytes
Niekedy nadviazanie spojenia a nasledny prenos trvaju neumerne dlho. Mam moznost prerusit cely proces kedykolvek stlacenim klavesy z. Obdobne postupujem,ked som prenos vyvolal omylom.

Ako sa mozem prepnut priamo na dokument so znamym URL?

Po stlaceni klavesy g som vyzvany zadat URL adresu. Mozem zadat bud priamo adresu dokumentu (ak ju poznam), alebo adresu katalogu, ci aspon servra,ktory ho obhospodaruje. Napr.:
http://www.ecrc.de/eclipse/eclipse./html ftp://ccsun.tuke.sk/incoming/kkui/ http://www.ecrc.de gopher://ccsun.tuke.sk
Mozem pozadovane URL uviest aj ako argument pri volani programu LYNX (pozri Co je LYNX a ako ho startujem?). Podrobnosti o komunikacii s anonymnymi FTP servrami prostrednictvom LYNX sa dozviem v Mozem LYNX-om komunikovat s anonymnymi FTP servrami?.

Mozem si vytvorit zoznam casto pouzivanych smernikov?

Ked niektory smernik potrebujem casto aktivovat, mozem si usetrit obvykle zdlhavu postupnost krokov jeho ulozenim do dokumentu Bookmark file. Dosiahnem to stlacenim klavesy a a naslednym vyberom z ponuknutych dvoch moznosti: volbou D)ocument ulozim smernik na aktualny dokument, volbou L)ink ulozim smernik, na ktorom som prave nastaveny.

Stlacenim klavesy v sa mozem hocikedy prepnut do dokumentu Bookmark file (zobrazia sa iba nazvy prislusnych dokumentov bez URL) a vnom si navolit pozadovany smernik. Dokument Bookmark file sa archivuje v subore,ktoreho meno je zadane vo volbe B)ookmark file (na ccsun je default lynx-bookmark.html, pozri Ako mozem zmenit nastavenie volieb LYNX-u? ).

Ked chcem niektory smernik vyradit zo zoznamu, tak sa nan v dokumente bookmark nastavim a stlacim klavesu r.


Ako mozem ziskat pozadovany dokument?

Ked som v dokumente, o ktory mam zaujem a chcem ho ziskat, mam dve moznosti:
  • stlacim klavesu d (download) a je mi ponuknute ulozenie dokumentu, na ktory ukazuje prave navoleny smernik (nie aktualny dokument!!), na disk stroja, odkial bol volany LYNX; ked ponuku potvrdim, som vyzvany zadat meno suboru
  • stlacim klavesu p (print) a v dokumente Lynx Printing Options je mi oznamena velkost aktualneho dokumentu a su mi ponuknute tri moznosti:
    Save to a local file
    ulozenie do suboru na disku stroja, odkial bol volany LYNX
    Mail the file to yourself
    vyziadanie dokumentu e-postou
    Print to the screen
    vypis na obrazovku
    v prvom pripade zadam po vyzve meno suboru a v druhom adresu, na ktory pozadujem zaslanie dokumentu (nastavil som si vo volbe P)ersonal mail adress svoju plnu e-mailovu adresu - pozri Ako mozem zmenit nastavenie volieb LYNX-u? - a ta je mi teraz automaticky ponukana ako default).

    Ako ziskam adresy dolezitych WWW servrov ?

    Pomocou klavesy i sa prepnem do tzv. Meta-Indexu internetovskych zdrojov informacii. V nom si mozem vyhladat smerniky na rozne servre mnozstva pocitacov na celom svete. Je nim napriklad dokument s nasledujucimi udajmi:
       Linkname:    Internet Resources Meta-Index
            URL:    http://www.ncsa.uiuc.edu/SDG/Software/Mosaic/MetaIndex.html
       Owner(s):    None
           size:    124 lines
    

    Ako mozem zmenit nastavenie volieb LYNX-u?

    Po stlaceni klavesy o mi system ponukne moznost zmenit standardne nastavenie volieb. Priklad nastavenia je:
    E)ditor                    : /usr/local/joe
    D)ISPLAY variable          : NONE
    B)ookmark file             : lynx_bookmarks.html
    F)TP sort criteria         : By Filename
    P)ersonal mail address     : 
    S)earching type            : CASE INSENSITIVE
    C)haracter set             : ISO Latin 1
    V)I keys                   : OFF
    e(M)acs keys               : OFF
    K)eypad as arrows
        or Numbered links      : Numbers act as arrows
    U)ser mode                 : Novice
    
    Zmenu volby vyvolam stlacenim pismena pred zatvorkou (v zatvorkach). Klavesou > ulozim nastavene volby do konfiguracneho suboru, klavesou r sa vratim do pracovneho rezimu systemu LYNX.

    Ake informacie ziskam help-om?

    Po stlaceni klavesy h alebo ? je mi ponuknuty katalog suborov, obsahujucich zakladne informacie o systeme LYNX (v zatvorke som uviedol pocet obrazoviek, ktore ten ktory text zabera):
    * Key-stroke commands             (2)  Popis funkcie jednotlivych klaves
    * About Lynx                      (3)  Vseobecne informacie o systeme
    * Lynx users guide version 2.3   (38)  Pouzivatelska prirucka
    * Help on version 2.3             (8)  Specificke rysy verzie 2.3
    * Help on HTML                   (49)  Prirucka hypertext. jazyka HTML
    * HTML Quick Reference Guide     (13)  Strucna prirucka HTML
    * Help on URL's                   (7)  System adresacii zdrojov informacii
    
    Tieto subory si mozem navolit a prezerat (pripadne preniest) rovnako ako kazdy iny dokument. Z help-u sa vratim do povodneho dokumentu sipkou vlavo.

    Mozem LYNX-om komunikovat s anonymnymi FTP servrami?

    Niektore smerniky mozu ukazovat na anonymny server, pripadne mozem taky server zadat po stlaceni klavesy g. Zobrazi sa mi najprv hlavny katalog, napr.vtvare:
                                                  Welcome  directory
                                WELCOME
    
           Apr  3 04:40  GNU Compressed   ls-lR.gz  393Kb
           Apr  3 04:40  UNIX Compressed  ls-lR.Z  566Kb
           Apr  3 04:31  Directory        pub
    
    
    Jedna sa o dokument, v ktorom su smernikmi mena suborov, resp. podkatalogov. Pre kazdy subor je uvedena jeho velkost, pripadne sposob kompresie. Ked sa nastavim na podkatalog a stlacim sipku vpravo, resp. Enter, prepnem sa do podkatalogu, ktory sa napr. pre volbu pub zobrazi v tvare:
                                             pub directory (p1 of 2)
                                 PUB
                   Up to /
    
           Nov 24 16:07  Directory        ARCHIVERS
           Nov 24 16:04  text/plain       INDEX  4Kb
           Mar 30  1994  Symbolic Link    mbox
    
    
    Z podkatalogu sa vraciam do nadradeneho katalogu volbou smernika vedla textu Upto (v nasom pripade je to symbol /).

    Ked sa nastavim na subor typu text/plain a stlacim sipku vpravo, resp. Enter, zobrazi sa mi ako dokument obsah suboru. Pozadovany subor mozem ziskat jednym zo sposobov, uvedenych v odseku Ako mozem ziskat pozadovany dokument?. Texty v PostScript-e nema zmysel zobrazovat, ale ziskat ich mozem po navoleni prislusneho smernika stlacenim klavesy d (pozri odsek Ako mozem ziskat pozadovany dokument?).

    Binarne subory nemozem prostrednictvom LYNX-u korektne preniest.


    Ako mozem aktualizovat navoleny dokument?

    Najma pri vytvarani a modifikovani HTML dokumentov pozadujem, aby sa prave navoleny dokument aktualizoval, t.j. aby sa znovu natiahol zo suboru, v ktorom je ulozeny. Mozem to dosiahnut stlacenim kombinacie klaves <CTRL>-r.